
Kespro tarjoaa asiakkailleen Raportit-palvelun, josta saa selville esimerkiksi elintarvikkeiden tuoteryhmätasoiset hiilijalanjälkitiedot. Raportit-palvelu tarjoaa havainnollisen kokonaiskuvan raaka-aineiden ilmastovaikutuksista.
Kespro
iStock
Kespron Raportit-palvelu kertoo asiakkaan raaka-aineostojen tuoteryhmätasoisen hiilijalanjäljen. Kokonaiskuvan lisäksi voi pureutua syvällisemmin kymmenien elintarviketuoteryhmien hiilijalanjälkeen. Hiilijalanjälki on yhdenmukainen tapa ilmoittaa tuotteen ilmastokuorma tietyn rajattavissa olevan kokonaisuuden mukaan, esimerkiksi elinkaaren ajalta.
Tuoteryhmien ilmastovaikutusten vaihteluvälit kuvataan tuotteiden elinkaaristen ilmastovaikutusten arvioinnissa yleisesti käytetyllä yksiköllä, joka on hiilidioksidiekvivalentti (CO²e).
Hiilijalanjälkitietojen avulla ilmastoviisaampien ruokahankintojen tekeminen ja niistä eteenpäin viestiminen on helpompaa. Ilmastoviisaiden ratkaisujen tekeminen on tärkeää eri vaiheissa arvoketjua. Kespro kannustaa asiakkaiden lisäksi myös valmistavaa teollisuutta ja alkutuotantoa kehitystoimenpiteisiin sekä oman toiminnan että tuotteiden hiilijalanjäljen laskentaan.
Hiilijalanjälkilukemat raportoidaan palvelussa tuoteryhmätasoisesti, ei tuotekohtaisesti. Tämä johtuu siitä, että tuotetasoisia laskelmia on hyvin vähän saatavilla tuotteiden valmistajilta, ja ne ovat harvoin vertailukelpoisia erilaisista laskutavoista johtuen.
Vaikka tuoteryhmätasoinen ilmoittaminen ei tee näkyväksi yksittäisten tuotteiden osalta tehtyjä ponnisteluja hiilijalanjäljen pienentämiseksi, se korostaa hankintojen keskeisimmät hiilijalanjäljen muodostavat tuoteryhmät ostojen perusteella.
Tuoteryhmäkohtaiset arviot auttavat hahmottamaan hankintojen ilmastovaikutusten suuruusluokkaa yleisellä tasolla, eli niiden avulla voi tunnistaa eri tuoteryhmien osuutta kokonaisuudesta sekä viestimään suuruusluokista omille asiakkaille.
20–25 % suomalaisen hiilijalanjäljestä on peräisin ruoasta.
Luke
Ilmastovaikutusarvioinneissa huomioidaan tuotteen matka alkutuotannosta tukkuun saakka, eli kaikki merkittävimmät vaiheet ovat mukana arvioissa maatalouden tuotantopanosten tuotannosta maatalouden alkutuotantoon, teolliseen valmistukseen ja kaupan jakelulogistiikkaan.
Tukkukaupan prosesseja tai asiakkaan toimintaa, kuten matkoja keskusvarastolta asiakkaalle tai ruoanvalmistusta, ei ole sisällytetty arvioihin. Arviot eivät sisällä myöskään tuontituotteiden kuljetuksia tuontimaista Suomeen, koska yksittäisten tuotteiden tasolla ulkomaan rahtikuljetusten osuus ilmastovaikutuksista on tyypillisesti hyvin pieni.

Me Kesprossa autamme kaiken kokoisia asiakkaitamme menestymään sekä kehittämään liikeideaansa. Meiltä saat palvelua niin henkilökohtaisesti kuin digitaalisissa kanavissa.
Asiakkaanamme käytössäsi on Suomen laajin tukkuvalikoima Kespronet-verkkopalvelun kautta. Logistiikka - ja jakeluverkostomme kattaa koko Suomen.
Tilaa Kespronetistä